Elérhetőségek


Fenntartó: Klebelsberg Központ
Észak-Budapesti Tankerületi Központ

1033 Budapest, Fő tér 1.

Aquincum Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
1031 Budapest, Arató Emil tér 1.
OM azonosító: 034848
Telefon/Fax: +36 1 430-0186; +36 1 368 7818; mobil: +36 30 316 3106
E-mail: titkarsag(pont)aquincum(kukac)ebtk(pont)hu


Véletlenszerű Képek

Családi Játék Nap
2014/2015 - Családi Játék Nap
Képek: 15

Mit kell tudni a beiratkozásról?




Mikor kell beiratkozni az iskolába?
2024. április 18-19. - 08.00-19.00


Személyesen kell beiratkozni vagy lehet elektronikusan is?
A szülő/törvényes képviselő személyes megjelenése a beiratkozáskor kötelező.
Ugyanakkor 2024. március 27-től a szülőknek lehetőségük van arra, hogy előzetesen elektronikusan beküldjék gyermekük adatait az iskolába, amelynek következményeként a beiratkozás napján, a személyes megjelenéskor az iskolának csupán ellenőriznie kell a hivatalos dokumentumok alapján a megadott adatokat. Ez jelentősen könnyebbé és gyorsabbá teszi az ügyintézést a szülő és az iskola számára is. Útmutató az onilne jelentkezéshez.


Milyen dokumentumokra lesz szükség a beíratáshoz?
1. A gyermek személyazonosítására alkalmas, a gyermek nevére kiállított személyi azonosító okmány (születési anyakönyv, útlevél vagy személyi igazolvány).


2. Lakcímet igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya), illetve állandó bejelentett lakcím hiányában a tartózkodási hely igazolása. Ez utóbbi esetben ezt a nyomtatványt kitöltve kérjük leadni.

A szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező nem magyar állampolgár esetén:
- regisztrációs igazolás (határozatlan ideig érvényes), vagy
- tartózkodási kártya (maximum 5 éves érvényességi idővel), vagy
- állandó tartózkodási kártya (10 éves érvényességi idővel, amelyet a BAH tízévente a feltételek vizsgálata nélkül megújít; EGT-állampolgárok részére határozatlan ideig érvényes).


3. Nyilatkozat a szülői felügyeleti jog gyakorlásáról Letölthető nyomtatvány
(2014. március 15-től hatályos a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény XVIII. fejezet - A szülői felügyelet gyakorlása - előírásai az irányadók) A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben (így az iskola megválasztásában) közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta. A feltételek meglétét a tanuló nevelési-oktatási intézménybe történő felvételénél igazolni kell.


4. Jelentkezési lap etika/hit- és erkölcstan oktatásra Letölthető nyomtatvány

5. Nem körzetes tanuló esetében a tanuló különleges helyzetét igazoló dokumentumok (Szülő, testvér tartós betegségének vagy fogyatékkal élő szülő, testvér igazolása; Munkáltatói igazolás, ha a szülő munkahelye az iskola körzetében található)

6. Az iskola tájékoztatása a gyermek fokozott figyelmet igénylő egészségi állapotáról A 2011. évi CXC. törvény 72. § (1a) bekezdése szerint a szülő kötelezettsége, hogy a nevelési-oktatási intézménnyel tanulói jogviszonyban álló, cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes, fokozott kockázatú allergiás betegséggel diagnosztizált gyermeke fokozott figyelmet igénylő egészségi állapotáról és a megteendő sürgősségi intézkedésekről
a) a beiratkozással egyidejűleg, vagy
b) a diagnózis ismertté válását követően haladéktalanul
tájékoztassa a nevelési-oktatási intézményt, továbbá köteles gondoskodni arról, hogy az életmentő gyógyszert tanuló mindig tartsa magánál.
Kérjük az érintetteket, hogy a beíratkozáson jelezzék, ha gyermekük egészségi állapota miatt fokozott kockázatú allergiás betegséggel diagnosztizált!


Melyik iskolába kell beiratkozni?
A szülő/törvényes képviselő csak egy általános iskolába nyújthatja be gyermeke jelentkezését. A gyermeket beíratni a lakóhely szerint illetékes vagy a választott iskolába lehet. Az az általános iskola köteles felvenni a tanulót, amelynek körzetében életvitelszerűen lakik a tanuló.

Életvitelszerű ott lakásnak minősül, ha a tanuló a kötelező felvételt biztosító iskola körzetében található ingatlant otthonául használja, és az ingatlan a tanuló/szülő lakcímkártyáján az iskolai beiratkozás első határnapját megelőző három hónapnál régebb óta szerepel.
Ha a három hónap nem teljesül, vagy ha bármely körülmény alapján arra lehet következtetni, hogy a tanuló a nyilvántartásban szereplő lakóhelyén vagy tartózkodási helyén nem életvitelszerűen lakik, akkor az iskola igazgatója jogosult felszólítani az iskolába jelentkező tanuló szülőjét, hogy az életvitelszerű körzetben lakás tényét akként igazolja, hogy a felszólítás kézhezvételétől számított 15 napon belül bemutatja a területileg illetékes védőnőtől származó, a védőnői ellátás igénybevételét igazoló nyilatkozatot.

Ha az iskola igazgatója felszólítása ellenére a szülő a védőnői nyilatkozatot nem mutatja be, akkor az iskola vagy a fenntartó által szervezett bizottság jogosult az életvitelszerűen körzetben lakást családlátogatás kezdeményezésével ellenőrizni.

Ha a bizottság által javasolt legalább két időpont közül a tanuló szülője vagy törvényes képviselője egy alkalommal sem teszi lehetővé a családlátogatást, akkor vélelmezni kell, hogy a tanuló nem életvitelszerűen lakik a kötelező felvételt biztosító iskola körzetében, és ennek alapján az iskolai felvétel megtagadható

Az iskolák felvételi körzetét a kormányhivatalok határozzák meg. A kormányhivatal február utolsó napjáig tájékoztatja a települési önkormányzatokat és az illetékességi területén működő általános iskolákat a kijelölt körzetekről. Iskolánk aktuális körzetét itt tekintheti meg.
Az Oktatási Hivatal körzetkereső oldala itt érhető el.


Csak körzetes gyermeket vehet fel az iskola?
Nem, de a körzetben lakó gyermeket kötelező felvenni. Ha iskolánk a felvételi kötelezettsége teljesítése után további felvételi, átvételi kérelmeket is teljesíteni tud, először a hátrányos helyzetű tanulók kérelmét teljesítjük. A hátrányos helyzetű tanulók felvételi, átvételi kérelmének teljesítése után sorsolás nélkül felvehetők a különleges helyzetű a tanulók.

Különleges helyzetű az a tanuló, akiknek
1. testvére az iskola tanulója, vagy
2. szülője, testvére tartósan beteg vagy fogyatékkal élő, vagy
3. munkáltatói igazolás alapján szülőjének munkahelye az iskola körzetében található, vagy
4. az iskola a lakóhelyétől, ennek hiányában tartózkodási helyétől egy kilométeren belül található.

A különleges helyzet figyelembe vételét a törvényes képviselőnek írásban kell kérnie. A kérelmet az általános iskola igazgatója részére kell benyújtani, felvétel esetén a beiratkozás időpontjában, átvételkor a tanév során folyamatosan. A kérelemben fel kell tüntetni a különleges helyzetet megalapozó körülményt és mellékelni kell az azt igazoló dokumentumo(ka)t.

Ha iskolánk – a fenti sorrend szerint – az összes (nem körzetes) felvételi kérelmet helyhiány miatt nem tudja teljesíteni, az érintett csoportba tartozók között sorsolás útján dönt. A sorsolásra a felvételi, átvételi kérelmet benyújtókat meghívjuk.


Mik a sorsolás szabályai?
A sorsolás a felvételi kérelmet benyújtók számára nyilvános. Helyszíne az iskola rendezvényterme.
A sorsolás lebonyolítása az alábbi tagokból álló sorsolási bizottság feladata:

  • A bizottság vezetője az intézmény igazgatója, vagy helyettese,
  • az alsós munkaközösség vezetője,
  • az intézmény Szülői szervezetének képviselője,
  • a leendő elsős tanítók,
  • jegyzőkönyvvezető.


A sorsolást az alábbi eljárásrend szerint végezzük:
1. A sorsolásról jegyzőkönyv készül, amit a Sorsolási bizottság tagjai az eseményt követően valamennyien aláírnak.
2. A sorsolás megkezdése előtt a résztvevő szülők tájékoztatása a sorsolás menetéről, valamint az érintett tanulói létszámról, továbbá a felvehető tanulók létszámáról.
3. Valamennyi résztvevő jelenléti íven igazolja részvételét.
4. Az intézmény igazgatójához érkezett kérelmek jelölés nélküli, zárt borítékban a jelenlevők előtt behelyezésre kerülnek a sorsolási urnába. Az urnából a jelenlévő szülők közül önként vállalkozók, ennek hiányában a sorsolási bizottság 1 tagja egy borítékot kiemel, majd jól hallhatóan felolvassa a kérelmező szülő gyermekének nevét, mely azonnal jegyzőkönyvezésre kerül. Mindez addig folytatódik, amíg a rendelkezésre álló férőhelyek, illetve további 15 tartalék férőhely be nem töltődnek.
5. A megfelelő számú kihúzott név után egyben is ismertetni kell azoknak a nevét, akik a sorsolás útján felvételt nyertek. Ezt követően a ki nem húzott borítékok felnyitásával ismertetni kell azoknak a nevét is, akik nem nyertek felvételt. A fel nem vett tanulók névsorát is rögzíteni kell a jegyzőkönyvben.
6. A Sorsolási bizottság vezetője megkérdezi a jelenlevőket, hogy észleltek-e szabálytalanságot. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell, hogy volt-e bármilyen zavaró esemény, észrevétel, hozzászólás, felvetés a sorsolás lebonyolításával kapcsolatban.


Ki dönti el, melyik osztályba kerül a gyermekem?
Beiratkozáskor a legtöbb iskolában megkérdezik, hogy melyik osztályba szeretné beíratni gyermekét, már persze ha az adott iskolában több osztály is indul. Mi azt kérjük, hogy szándékát jelezze a felvételi lap Megjegyzés/Egyéb közlendők rovatában!

Az iskolába felvett tanulók osztályba vagy csoportba való beosztásáról azonban – az alsó tagozatos munkaközösség véleményének kikérésével – minden esetben az igazgató dönt. Természetesen, ha van rá lehetőség a szülők kérését minden iskolavezető igyekszik figyelembe venni.


Hogyan értesülök az igazgató döntéséről?
A körzetes gyermek tanulói jogviszonya a beiratkozáskor létrejön, a felvétel megtörténik. A nem körzetes gyermekek esetében az iskola igazgatója levélben értesíti a szülőt a felvételi kérelem elbírálásáról a döntést megalapozó indokolással és a fellebbezésre vonatkozó tájékoztatással együtt.
A felvett tanulók osztályba sorolásról a beiratkozást követő két-három héten belül levélben tájékoztatjuk a szülőket.


Megkezdhető-e a tankötelezettség hat éves kornál korábban?
Igen. A hatályos jogszabályok alapján lehetősége van a szülőnek, hogy kérelmére a gyermek már hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését, feltéve ha az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri. Ebben az esetben az Oktatási Hivatalhoz kell a szülőnek benyújtani a kérelmet. A kérelmeket az iskolakezdés évének január 18. napjáig kell benyújtani.Részletek...


További egy évig történő óvodában maradás
A tanköteles kort, vagyis a hatodik életévét elérő gyermek további egy évig óvodai nevelésben maradásáról az Oktatási Hivatal dönt. Az Oktatási Hivatal döntése kötelező: amennyiben a szülő/gyám kérte, hogy gyermeke további egy évig óvodában maradjon, és ezt a kérelem, a benyújtott igazoló dokumentumok, és a szükség szerint kirendelésre kerülő szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az Oktatási Hivatal engedélyezi, utóbb a döntés kérelemre történő visszavonására nincs lehetőség.
A kérelmeket az iskolakezdés évének január 18. napjáig kell benyújtani. Részletek...


Mit kell tennem, ha a gyermek külföldön kezdi el az első osztályt?
Abban az esetben, ha a tanköteles korú gyermek külföldön kezdi meg a tankötelezettség teljesítését, ezt be kell jelenteni az Oktatási Hivatal (OH) számára – az iskola értesítése mellett.
Az alábbi oldalon érhető el az OH bejelentéssel kapcsolatos tájékoztató és a bejelentéshez használandó elektronikus űrlap, amely az általános információk mellett tartalmazza a kérelmek benyújtásával kapcsolatos tudnivalókat:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/kulfoldre_tavozas_bejelentese


Mi történik, ha elmulasztom a beiratkozást?
A körzeti iskola igazgatója a kormányhivataltól kapott jegyzék alapján értesíti a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes kormányhivatalt, ha a gyermeket az iskolába nem íratták be.